mai ve küreselleşme karşıtı çalışma grubu

 

KAMUOYUNA

 

15 Haziran 2001

 

Tüm hizmet alanlarını ve hizmetlerin üretilmesi için gerekli olan sınai ve tarımsal ürünlerin üretimini de kapsayacak boyutta bir küresel anlaşma olan GATS’ın(Hizmet Ticareti Genel Anlaşması) 2000 yılı başından bu yana geçen 1,5 yıl içerisinde her 15 günde bir DT֒nün(Dünya Ticaret Örgütü) Cenevre’deki merkezinde genişletilmesine yönelik müzakereler yapılmaktadır.

 

Türkiyenin de taraf olduğu ve genişletilmesi müzakerelerine katıldığı GATS Anlaşması konusunda ülkeyi yönetenlerce topluma bilgi verilmemektedir. Yapay ekonomik kriz bahane edilerek IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü ve Avrupa Birliği’nin talepleri doğrultusunda son dönemde çıkarılan yasaların tümü GATS’ın oluşturulmakta olan yeni şekline uyum yasalarıdır.

 

GATS müzakereleri 11 ana başlık altında yürütülüyor ve belirlenen ana başlık, alt bölüm ya da sektör ve grupların anlam ve içeriğinin anlaşılmaması için DT֒nün ciddi çaba sarfettiği fark ediliyor. Böylece, anlaşma hayata geçirildiğinde yazılması unutulmuş boyutları bile kapsayabilecek kadar esnek bir metin elde edilmesi planlanıyor. Piyasanın acımasız ellerine teslim edilmesi konusunda anlaşma sağlanan 11 temel kategori şunlardır:

-    Telekom, Posta Hizmetleri, Görsel ve İşitsel İletişim Hizmetleri de dahil olmak üzere İletişim.

-    İnşaat ve Bağlantılı Mühendislik Hizmetleri.

-    Eğitim.

-    Enerji,  Su İletim Sistemleri ve Atık Su İşleme.

-    Tüm Çevresel Hizmetler.

-    Finansal, mali ve Bankacılık hizmetleri.

-    Sosyal Hizmetleri de kapsayacak şekilde Sağlık ve Bağlantılı Hizmetler.

-    Turizm, Seyahat ve bu iki sektörle bağlantılı Tüm Hizmet ve Ürünlerin (!!!) Üretimi.

-    Kültürel ve Sportif Hizmetler

-    Kara, Hava, Deniz ve tüm diğer Ulaşım Hizmetleri.

-    VE Diğer Hizmet Alanları.

 

Emek örgütleri ve fikir emekçilerinin örgütleri olan Meslek Odaları, (tüm emekçiler, işsizler, emekliler ve tarım emekçileri için), bilginin üretimi ve yaygınlaştırılmasını hedefleyen, Türkiye MAI ve Küreselleşme Karşıtı Çalışma Grubunu bu üretimde destekleyen örgütler olarak, GATS hazırlıklarının ülkemiz insanlarından gizlenen boyutunu açığa çıkarmak ve müzakere süreci hakkında ülkemiz insanlarının bilgilendirilmesini sağlamak için 23-24 Haziran 2001 tarihlerinde Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi (Altunizade) Konferans salonunda “GATS SEMPOZYUMU” adıyla uluslararası bir sempozyum düzenlemektedirler.

 

Sempozyuma katılım yönünde gerekli duyarlılığı göstermenizi bekliyor ve Sempozyum Programını aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

 

Saygılarımızla,

 

Türkiye MAI ve Küreselleşme Karşıtı Çalışma Grubu

  

İletişim:

e-mail: antimai@antimai.org