mai ve küreselleşme karşıtı çalışma grubuBÜLTEN - 16
18 Temmuz 2000

Çalışma Grubumuzun yaptığı 52 ve 53. Olağan toplantılarında tartıştığı konular ait notlar ile Küreselleşmedeki son gelişmelere ait haberler.

 
 • Izmir’de olusturulmakta olan Küresellesme Karsiti Çalisma Grubunun 2. toplantisina katilan Grubumuz üyesi iki arkadasimiz izlenimlerini aktardilar. 2 yildir Istanbul’da MAI Ve Küresellesme konusunda çalismalar yürüten grubumuzun deneyimlerini ve çalisma sistemini Izmir grubuna aktaran arkadaslarimiz, ayrica iki grup arasindaki koordinasyonun en iyi sekilde saglanabilmesi için düzenli ve karsilikli olarak grup toplantilarina katilimin yararli olacagini anlattilar. Izmir’de olusturulan Çalisma grubuna izmir@antimai.org adresinin ve www.antimai.org sitesinde yer verilmesi ile çalisma grubumuzla bireysel ya da kurumsal olarak iliskide bulunan Izmir ve yöresindeki MAI ve Küresellesme Karsitlarinin Izmir’deki olusumun içerisinde yer almalari ve destek olmalarinin istenmesi kararlastirilmistir. Izmir grubu, üyelere yönelik egitim programlari düzenlenmesin de yardim talepleri oldugunu ve bunu gerçeklestirilebilirse, önümüzdeki süreçte Ege bölgesi il ve ilçelerinde düzenlenecek panel ve bilgilendirme toplantilarina katkida bulunabileceklerini belirttiler. Izmir’de baslatilan bu girisimin ülkemizin diger yörelerindeki MAI ve Küresellesme Karsitlarina örnek olusturacagi kanisindayiz.
 • Avrupa Birligi ve Kanada, yeni bir WTO Roundunun yapilmasi ve kapitalist-liberalizasyonun daha ileri bir asamaya tasinmasi için iki blok(A.B. ve NAFTA) arasinda isbirligine gitmeyi kararlastirdiklarini açikladilar. Yapilan açiklamada sürekli olarak “Çok Tarafli Yatirim ve Ticaret Düzenlemeleri”nin kaçinilmazligi vurgulandi.
 • Avrupa Birligi, ABD’nin KÜBA’ya uyguladigi Yabanci Patentlerin kisitlanmasi yasasini Uluslar arasi Tahkim’e götürme karari aldi.
 • WTO-Patent Kurulu (TRIPs), 1 Haziran 2000 itibariyla Ulusal ve Bölgesel patent basvurulari prosedürlerini birlestirmeyi amaçlayan yeni bir küresel anlasmayi onayladi. Yeni anlasmanin önümüzdeki 3 yil içinde uygulamaya geçirilmesi bekleniyor. Patent sahiplerine uygulanmakta olan bürokrasi ve prosedürleri azaltmasi beklenen bu anlasma sayesinde, tekellesme egilimleri daha da hizlanacak ve patent sahibi sirketlerin karlari da artacaktir.
 • WTO-Patent Kurulu (TRIPs ), düzenli olarak toplanmaya devam ediyor. Bu çalismalara karsi basta 3.dünya olmak üzere pek çok ülkede çalismalar yürütülüyor. Enternasyonal slogan ise; “YASAM PATENT ALTINA ALINAMAZ”
 • Cenevre’de yapilan Birlesmis Milletler Dünya Zirvesinde KOFI ANNAN tarafindan yapilan toplantinin açilis konusmasi, protesto eylemleri için kentte bir araya gelen Küresellesme ve Kapitalizm karsitlarini daha da kizdirdi. K.Annan “Yoksulluk artti ama bu küresellesmenin çok fazla gerçeklesmesinden degil, tersine çok alt düzeyde (az) yasanmasindan kaynaklanmaktadir. Ben, küresellesmenin insanligin yararina olacagina inananlardanim” dedi.
 • DÜNYA BANKASI Baskan Yardimcisi ve Yoksulluk Masasi Sorumlusu KEMAL DERVIS, “Küresel finans piyasalarinin çok ileri gittigini ve dünyanin yeni bir finansal mimariye ihtiyaç duydugunu belirtti. Asya ve Latin Amerika’da krizin asildigina iliskin söylemlerin sadece makro-ekonomik kriterlere dayandirildigini ve bu bölgelerin halklarinin hala sosyal bedel ödemekte oldugunu da vurgulayan Dervis, Batili Bankalarin karliliklarinin özellikle kriz sonrasinda çok iyi duruma geldigini, ancak Asya’da 10 milyonlarca insanin muazzam bir yoksulluga terk edildigini ve Dünyada, günde 1$’in (1 ABD Dolari) altinda bir parayla yasamak zorunda birakilan insanlarin sayisi 1,2 milyara çiktigini” söyledi.
 • Küresellesme “ZENGINLIK MI GETIRIYOR, YOKSA???”
  1960 yilinda dünyadaki en yoksul 30 kisiye karsilik 1 zengin vardi.
  1990 yilinda bu oran en yoksul 60 kisiye karsilik 1 zengin oldu.
  1997 yilinda ise en yoksul 74 kisiye karsilik 1 zengin oranina yükseldi.
  Son 3 yilda yaratilan Ekonomik krizlerin sonuçlari ve D.B. Baskan Yardimcisi Kemal Dervis’in açiklamalari ile bir arada düsünüldügünde bu oranin daha da büyüdügü anlasilmaktadir.
 • DÜNYA BANKASI, dünyanin en yoksul ülkelerinden olan ÇAD ve KAMERUN’un Atlantik kiyisindan geçecek bir Petrol-Boru Hatti projesini kredilendirmeyi kabul etti. 3.7 Milyar ABD Dolari ve Orta Sahara Afrika’sindaki en büyük proje olan MOBIL-EXXON yapimi bu alt yapi projesine Çevre ve Insan haklari savunucusu gruplarca siddetle karsi çikiliyor. Karsitlar, bu projenin Afrika’nin dogal dokusunu yok edecegini ve milyonlarca yoksul köylüyü topraklarini terk etmeye zorlayacagini belirtiyorlar.
 • DÜNYA BANKASI, Yoksulluk Raporu konusunda ikiye bölündü ve bir ekonomist istifa etti. Dünya Bankasi tarafindan 90’li yillarin basinda hazirlanip yayinlanan ve Neo-Liberal politikalarin yoksullugu azaltacagi yönündeki görüslerin öne sürüldügü raporu elestiren bu ekonomistin raporda yer alan kendi bölümlerinin degistirilmesi dolayisi ile istifa ettigi söyleniyor.
 • DÜNYA BANKASI Baskani ve ÇEK Cumhuriyetinin Devlet Baskani geçen hafta bir araya gelerek, PRAG’i 2.SEATTLE yapabilecek S26 (26 Eylül 2000) eylemlerine yönelik çözüm planlari üzerinde görüstü. Mutabik kalinan çözüm önerilerinden bir tanesi STK Protestoculari ile IMF-D.B. Güz toplantisi baslamadan önce Prag Kalesinde bir toplanti yapmak. Ancak bu toplantiya “Asiri Uçlar” alinmayacak ve bu da Prag eylemlerini yapacak çogunluk anlamina gelen Sendikalar, Isçiler, Sosyalistler, Anarsistler, Ögrenciler ve Çevre örgütleri gibi dogrudan eylemi benimseyenler olacak. Çek Cumhuriyeti Baskani ile yaptigi görüsme sonrasinda Dünya Bankasi Baskani WOLFENSON “Prag için çok endiseli oldugunu” açikladi
 • OECD’nin “Sirketlerin Davranis Ilkeleri” ile ilgili çalismasi, örgüt tarafindan “revize” edilerek onaylandi. Ancak dünyadaki Sivil Toplum Örgütlerinin ortak görüsü, Konvensiyonun tüm degisikliklere ragmen hala çok zayif ve yetersiz oldugu yönünde. Çünkü Konvensiyon gönüllülük esasina dayaniyor ve taseronlarin kontrol edilebilmesi mümkün degil. Bütün Çok Uluslu Sirketler ve Ulus Ötesi Sirketler üretimlerinin önemli bölümünü taseronlara yaptiriyor.
 • ICC (Uluslar arasi Ticaret Odasi), yeni ticaret roundunun birinci öncelik yapilmasi için yogun lobi faaliyetleri sürdürüyor.
 • IMF, Hindistan’i ekonomik yeniden yapilanma konusunda daha kararli ve hizli adimlar atmaya zorluyor. Hintli emekçi ve köylüler bu dayatmaya karsi hükümetlerinin alacagi karari endise ve korku ile bekliyor.
 • ARJANTIN’de uygulamaya konan IMF Politikalari, ülke emekçilerini isyana sürüklüyor. IMF uzmanlarinin ülkeyi ziyaret ettigi (Arjantin Hükümetinin Hesaplarini Kontrol etmek için) 30 Mayisin ertesi günü Baskent Boines-Aires’de toplanan on binlerce emekçiye bir konusma yapan en büyük Isçi Konfederasyonu CGT Baskani MAYONA “Hapislere konacagimizi ve dövülecegimizi biliyoruz. Ama bunlar bizi yildirmayacaktir” dedi.
 • PARAGUAY’in IMF ve Dünya Bankasi dayatmalari sonucunda Hükümetin Telefon, Su ve Demiryollarini Özellestirme kararini protesto etmek isteyen ve 2 günlük genel greve giden emekçilerin 20’si Polis tarafindan yaralanirken, 10 kisi de tutuklandi. Dünya Bankasindan 400 milyon ABD Dolari kredi alabilmek için IMF ile yapilan anlasmalara uymak zorunda birakilan ülkede sik sik siddetli protestolar ve çatismalar yasaniyor.
 • EKVATOR emekçileri ülkede uygulanmaya konan IMF Politikalarini ve Hükümeti protesto etmek için 15-16 Haziran günlerinde 48 saatlik is birakma eylemi yapti.
 • G.AFRIKA Cumhuriyetini ziyaret etmekte olan IMF’in yeni baskani KOHLER, emekçiler, ögrenciler ve yoksullar tarafindan protesto edildi.
 • ENDONEZYA halki, IMF’in batili sermaye gruplarinca bir “TRUVA ATI” gibi kullanildigini, ülkelerin kendileri için dogru olani bulmalarina yardimci olmak yerine, borç batagina sürükleyip, bagimli hale getirdigi sunucuna vardiklari yogun tartismalar yapiyor.
 • JAPONYA nihayet, en yoksul ülkelerin borçlarinin silinmesi konusunda hemfikir oldugunu açikladi. STK’lar ile çesitli sosyal taraflarin konuyla ilgili taleplerini bundan sonra dikkate alacaklarini belirten Japon Hükümet sözcüsü, borç silme operasyonunun geçen yil G8 zirvesinde alinan karar geregi yapilmak zorunda oldugunu da söyledi. Hükümet sözcüsü Japonya’nin en az gelismis ülkelere 200 milyon ABD Dolari kadar ek destek yapacagini açikladi.
 • G8’lerin (G7’ler + Rusya) 21 Temmuz’da baslayacak OKINAWA Zirvesi firtinali geçecege benziyor. Zirve Gündeminin en önemli maddesinin en yoksul ülkelerin borçlarin silinmesi olacagi toplanti öncesinde G7’ler ve Rusya’nin olusturdugu G8 yöneticilerinin kendileriyle görüsme yapmayi reddettigini belirten Nijerya ve Cezayir Hükümet Baskanlari olusturduklari G77 grubu adina durumu protesto ettiklerini belirttiler.
 • G8-Okinawa Zirvesi öncesinde Japonya’da bir araya gelen gelismekte olan ülkelerden 12 tanesi aralarinda bir Yatirim Pakti kurma karari aldi. Pakt çerçevesinde toplam 22 tane ikili anlasma imzalayan bu grup içersinde Hirvatistan, Misir, Filipinler, Kamboçya, Burma, Laos,Hindistan ve Peru da bulunuyor.
 • ABD Kongresi bu hafta aldigi bir kararla tarima verilen destegi 15 Milyar ABD Dolari arttirma karari aldigini açikladi. Bu karari büyük bir tepkiyle karsilayan A.B. Komisyonu Tarim, Kirsal Kesim ve Balikçilik Komitesi Komisyoneri FRANZ FISCHER, ABD’nin sikça tekrarladigi “Tarimsal desteklerin dünya çapinda azaltilmasi gerektigi” yönündeki deklarasyonunun bu kararla güvenirliginin kalmadigini ve ABD’nin 1996’dan bu yana tarima verdigi destegi %700 civarinda arttirdigini buna karsilik Avrupa Birliginin ise 2006’ya kadar tarim desteklerini dondurdugunu ve yeni bir tarim-reformu tasarisini kabul ettigini söyledi.
 • Kapitalizmin Kurumlari (IMF, WB, WTO, OECD, APEC, AB, ICC, gibi) içerisinde yogun olarak Rüsvet ve Kirlilik tartismalari yapiliyor. Ancak tartismalarda Rüsveti veren degil, alan; Gelismis ülkeler degil, gelismekte olan ve az gelismisler; Kuzeyliler degil, kültürü yetersiz Güneylilerin ahlaki çöküntüsü; çok uluslu sirketlerin zenginligi degil, yoksul ülkelerin yoksul memurlari tartisiliyor. Oysa rüsvetin ve kirliligin son 20 yilda artmasinin ardindaki gerçek nedenin özellestirmeye zemin hazirlama amaci güden sermayenin oldugu herkesçe biliniyor.
 • Avrupali Küresellesme ve Kapitalizm Karsitlarinin Fransa’da yaptiklari toplantida aldigi kararlar;
  1.. NEWYORK’ta 6-7 Eylül 2000 tarihinde yapilacak olan Birlesmis Milletler Millenium Zirvesine gönderilmek üzere resmi bir tebligin hazirlanmasi ve olabilirse Japonya’daki G8 Zirvesi öncesinde hazirlanarak orada kamuoyuna açiklanmasi,
  2.. 3 Aralik 2000 tarihinde SEATTLE DIRENISI’nin yildönümünü ve MAI görüsmelerinin engellenisinin 2. yildönümünü kutlamak için Küresel bir Eylem Günü düzenlenmesi kararlari alinmistir.
 • Türkiye MAI ve Küreselleşme Karşıtı Çalışma Grubu

İLETİŞİM:
Birleşik Metal-İş Sendikası
Tel.: (216) 380 85 90
Fax: (216) 373 65 02
Enerji Yapı Yol Sen.İst. Şubesi
Tel.: (212) 212 94 25
Fax: (212) 213 64 83
TMMOB-İst. İletişim
Tel.: (212) 249 83 85
Fax: (212) 249 82 99

e-mail adreslerimiz:
antimai@antimai.org
yazar@antimai.org


sayfanın başına dön
[www.antimai.org] [bültenler] [haberler] [dağarcık] [yayınlar] [iletişim]