mai ve küreselleşme karşıtı çalışma grubu

CANCUN'DAN - 2

haberler..., yorumlar..., izlenimler..., olaylar...,

Çalışma Grubu - 5 Eylül 2003

 

“Meksika Hükümeti 150.000’i aşkın protestocuyu kontrol etmekte ve özellikle de aralarından “terörist” olanları ayıklamakta bir hayli zorlanacağa benziyor. Cancun’daki DTÖ 5. Bakanlar Konferansının anarşistlerin şiddet eylemlerine ve hatta El-Kaide’nin terörüne hedef  olmasından endişe ediliyor. Anti-Terör think-tank’ı olarak bilinen Küresel Güvenlik Örgütünün Başkanı John Pike Meksika Emniyetinin hem barış yanlısı aktivistleri ve hem de El-Kaide riskini göz önüne alarak hazırlık yapmak zorunda olduğunu, zaten bugün bu iki perspektif arasında ne gibi bir fark olduğu sorusunu kimsenin cevaplayamayacağını belirtti. Cancun’a 150.000 küreselleşme karşıtının gelmesi bekleniyor.

 

Cancun eylemlerinden söz edilirken sıkça Seattle 1999’a gönderme yapılıyor ve Cancun’un Seattle’a dönmesinden büyük bir kaygı duyulduğu gözden kaçmıyor. “Seattle tüm dünya medyasında o kadar yankı uyandırmıştı ki bir sonraki DTÖ toplantısı için Katar’ın başkenti Doha seçilmiş, ülkeye girişler DTÖ tarafından sınırlanmış ama bu sayede üstelik 11 Eylül olayının hemen ardından yapıldığı halde Doha konferansı sessiz sedasız ve olaysız atlatılmıştı. Fakat Cancun, coğrafi olarak Doha’ya oranla çok daha kolayca ulaşılabilecek bir bölge.” diyor Washington CATO Savunma Politikaları Araştırma Enstitüsünden Charles Pena ve şöyle devam ediyor: “Küreselleşmeye karşı olan fakat şiddet eğilimi de barındıran insanlar var. Eğer bir de bunların arasına teröristler karışacak olursa vay halimize...Bugüne kadar ülkeye girişlerde kısıtlama uygulanması konusunda ağırdan alan Meksika Güvenlik Makamları son günlerde girişle ilgili belge ve doküman taleplerinin sayısını birdenbire arttırdılar ve hatta Cancun’a giriş için bile belli koşullar belirlediler. Eskiden Meksika’ya girmek için vizeye ihtiyacı olmayanlardan bile Cancun’a giriş için özel izin alma mecburiyeti getirildi. Bazı aktivistlerin elinde uzun menzilli füzeler olabileceği ihtimalleri bile tartışılıyor. Başka bir deyişle olay artık “küresel aktivist” tanımlamasının çok ötesine geçmiş durumda. Öyle web siteleri var ki Cancun’a nasıl gidilir, vize nasıl alınır, oraya gidildiğinde aktivistler birbiri ile nasıl haberleşecek ve eylemleri nasıl koordine edecekler, miting anında nasıl toplanacaklar bunların hepsi detayıyla anlatılıyor. Bunlardan bir tanesi de aktivistleri Cancun’daki  850$ lık lux otellerde sefa sürerken onlara bir hafta boyunca eğitim verecek olan Organik Tüketiciler Birliği OCA. Diğer bazı gruplar da Meksika köylülerini Cancun’a taşıyabilmek için internet üzerinden dayanışma ve destek kampanyası başlattılar. Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’dan binlerce protestocunun Cancun’a geleceği tahmin ediliyor. Küresel Güvenlik Örgütü başkanı, tam da 11 Eylül’ün yıldönümüne denk düşen Cancun toplantılarının Usame Bin Laden tarafından terörize edilmesinin iş’ten bile olmadığını belirtiyor ve ekliyor “ben olsam özellikle böylesi bir toplantıyı hem de böyle bir tarihte asla Cancun’da düzenlemezdim”

 

(Double Trouble For WTO Meeting In Cancun Anarchists+Terrorists, The Strait Times, Singapore, Aug 30, 2003 By Roger Mitton)