mai ve küreselleşme karşıtı çalışma grubu

CANCUN'DAN - 3

haberler..., yorumlar..., izlenimler..., olaylar...,

Çalışma Grubu - 6 Eylül 2003

 

Cancun protesto eylemlerinden bir tanesi de Guadalajara’daki sosyal örgütlerden oluşacak Jalisco isimli bir Karavan’ın 6 Eylül günü Meksiko Siti’den yola çıkıyor olması. 1000’i aşkın aktivistten oluşan Karavan 7 Eylül günü Chiapas Karavanı ile buluşmadan önce Puebla’da konaklayacak ve 8 Eylül’de Chiapas Karavanıyla birlikte Cancun’a varacak. Karavanlar, Cancun’a ulaşır ulaşmaz Casa de la Culturas’daki kamping alanını işgal edecekler ve 9 Eylül günü bir dizi yaratıcı eyleme katılacaklar. 10 Eylül gecesi Arjantin tarzı bir Cacerolazo var. 11 Eylül’de Karavanlar, Latin Amerika’daki devlet darbelerinin kurbanları için düzenlenecek bir anma yürüyüşüne katılacak ve 11 Eylül 1973’te Şili’şi diktatör Pinoşe’nin faşist darbesiyle devrilen Salvador Allende’yi anacaklar. Bu gün aynı zamanda “sokaklar bizimdir” talebinin de yükseltileceği, blokajların oluşturulacağı ve Arjantin’deki son ayaklanmayı çağrıştıran bir  gün olacak. Chiapas’taki örgütler Cancun’a 11 otobüslük bir Karavanla geliyor. Ayrıca yalnızca Chiapas Karavanı değil yanı sıra Chiapas’taki bütün halk hareketleri de geçen yıl başarıyla gerçekleştirilen Yoksulların Uluslar arası Direniş Günündeki taktikleri uygulayarak 11 Eylül günü bütün kilit öneme sahip otobanları ulaşıma kapatacaklar. 11 Eylül günü tüm Chiapas halkı kendi yerelliklerinde Cancun’a destek verme amacıyla seferber olacak, yolları kesecek, eylemler düzenleyecek.

Via Campesina Meksika Örgütlenmesi UNORCA ülke çapında 10.000 üyesini Cancun protestolarına katıyor. UNORCA’nın başkanı Alberto Gomez Flores ne yapıp edip toplantı merkezi önüne kadar gideceklerini ve eylemlerini DTÖ toplantı merkezinin tam önünde yapacaklarını bildiriyor. Daha fazla sayıda eylemcinin Cancun’a taşınması için aylardır çok yoğun bir uluslar arası dayanışma kampanyası devam ediyor ve bu çağrı hala devam ediyor “Ne kadar verebiliyorsanız onu verin. Ve şunu bilin ki 15$ verdiğinizde eylemlerimize bir kişi daha katabiliyoruz; 500$’la Cancun’a getirebileceğimiz Meksika’lı sayısı ise 44. Belki kendi ülkenizden Cancun’a gitmenin maliyeti sizin bütçenizi çok aştığı için burada değilsiniz. Bırakın yüreğiniz burada olsun. Sizin buraya gelişinize yetmeyen bütçeniz, pek çok kişiyi Cancun’a seferber etmenize yetebilir.” Cancun’a ABD ve Kanada’dan 1000, Avrupa’dan ise en az 2500 aktivistin geleceği bildiriliyor. Bu kısım çok sevindirici ve önemli olmakla birlikte unutulmamalı ki küreselleşme karşıtı hareketin direği her zaman Güney olmuştur. Belki ekonomik gerekçeler yüzünden bu kez Cancun’da yeteri sayıda Güney’li arkadaşımızı yanı başımızda bulamayacağız ama bu durum Cancun eylemlerinin enternasyonal doğasını değiştiremez.

Cancun’daki son dakika şokuna gelince: bölgedeki çeşitli oteller aktivistler için daha önce yaptıkları rezervasyonları son bir iki günden beri  iptal etmeye başladılar.  Bu nedenle Cancun’a eylemlere katılmak için gelecek olanlara otel rezervasyonlarının yazılı konfirmasyonlarını unutmamaları ve kente gelir gelmez alternatif konaklama yeri aramaya hazırlıklı olmaları öneriliyor.