mai ve küreselleşme karşıtı çalışma grubu

CANCUN'DAN - 4

haberler..., yorumlar..., izlenimler..., olaylar...,

Çalışma Grubu - 7 Eylül 2003

 

DTÖ, 5. Bakanlar toplantısını önemli bir başarısızlıktan kurtarmaya çalışıyor, protestocu sayısı büyüyor...

 

Cancun Bakanlar toplantısına bir hafta kadar kala DTÖ baskı altında, çünkü önerilen konularda anlaşmalar (özellikle de tarımda) imzalanması gitgide daha az olası görünüyor. Cancun’da Doha Kalkınma Gündeminde ilerleme sağlanamaması ticareti liberalleştirme örgütü için bir felaket olur.

 

Hergün daha fazla kişi Cancun’a DT֒ye karşı çıkmaya geliyor. Protestolar düşünülenden daha kitlesel, daha yaygın ve daha iyi organize edilmiş olacak. Protestocular, DT֒yü yolundan saptırarak herkesi şaşırtabilirler. Bu yorumlar ABD ve Meksika basınından. Gazetelerin tahminleri ve aktivistlerin öngörüleri yaklaşık 20.000 kişinin Eylül ayında Cancun’a bu amaçla geleceğini gösteriyor. Küreselleşme karşıtlarının Cancun’daki buluşma ve toplanma merkezleri ile Indymedia merkezindeki hazırlıklar hızlı bir şekilde devam ediyor. Gelenlere bilgi sunacak, diğerleri ile bağlantılarını sağlayacak bilgi ve iletişim merkezleri oluşturuluyor. Pankart ve kuklaların yapımı için de alanlar ayrılmış durumda. İlkyardım almak, yasal haklarınızı öğrenmek, şiddet içermeyen doğrudan eylemle ilgili eğitim almak ve diğer gerekli etkinlikler için eğitimler örgütleniyor. Eylemlerin planlanması, kültürel faaliyetler ve konuşma konseyi toplantılarında her gece yapılacak. DT֒ye karşı başarılı bir direniş için farklı çalışma grupları oluşturulmuş durumda:

Doğrudan Eylem Çalışma Grubu,

Alternatif Medya Çalışma Grubu,

Taktiksel iletişim çalışma grubu,

Tıbbi yardım çalışma grubu, (Gezici sağlık ekipleri oluşturuluyor)

Protestocuların İhtiyaçlarını Karşılama Grubu, (Yiyecek, içecek, barınma, seyahat, hukuksal, v.b.)

gibi.

Cancun’a gelenlerin tüm çalışma gruplarına katkı vermeleri isteniyor. Doğrudan eylem ile ilgili çalışma grubu farklı kaynaklardan gelen bilgi ve önerileri derliyor ve hafta başında Cancun’a ulaşacak olan Mexico City öğrenci grupları ile de günü gününe paylaşıyor. Cancun’daki protestolar süresince bir hafta sürecek protest film festivali de gerçekleştirilecek. Festival filmlerinin çoğu yapımcıları tarafından elden getirilecek. Gerçekleştirilecek konserler için gelecek sanatçıların ilgili çalışma grubu ile bağlantı kurmaları isteniyor.

 

Güvenlik güçleri ise dayanılmaz bir korku ve gerilim havası yaratmaya çalışıyorlar. Cancun Polis Müdürü “Protestocuları teke tek izlediklerini ve izleyeceklerini” söyleyerek, günlerdir aktivistleri ve toplanma merkezlerini gizli polis güçleri ile takip ettiklerini de açıkça ima etmekten çekinmiyor. Ayrıca, bir futbol stadyumu ile boğa güreşi yapılan arenanın geçici gözaltı merkezleri olarak hazırlandığını fısıltı yoluyla yayarak sokaklarda insanların korkutulduğu militarist bir ortamı yaratmaya çalışıyorlar. Cancun polisi, gitgide sivil yetkililerden bağımsız davranışlar sergiliyor ya da bu görüntüyü vermeye çalışıyor ve şiddeti provoke edebilme tehlikesinin yüksek olduğunu her davranışı ile hissettiriyor.

 

Cancun’daki DTÖ karşıtı protestolara destek amacıyla tüm dünyada uluslararası dayanışma eylemleri yapılacak. Eylemler, son müzakere gecesinin tam öncesindeki gün olan 13 Eylül Cumartesi günü “Militarizm ile şirketlerin küreselleşmesi arasındaki ilişkileri”nin teşhiri ana teması üzerine organize edilecek. Bu çağrı, Uluslararası Küreselleşme Karşıtları Koalisyonu tarafından Mayıs ayında yapılan “Savaş ve DT֔ konulu toplantı sonunda yapılmıştı.

6 Eylül Akşamı itibarıyla koalisyona ulaşan bilgilere göreAvusturya’da, Avustralya’da, Almanya’da, Yunanistan’da, Macaristan’da, Hindistan’da, Endonezya’da, Japonya’da, Kore’de, Meksika’da, Nepal’de, Norveç’te, Filipinler’de, İspanya’da, ABD’de, daha birçok ülkede ve şehirde eşanlı eylemler düzenlenecek.