mai ve küreselleşme karşıtı çalışma grubu

CANCUN'DAN - 7

haberler..., yorumlar..., izlenimler..., olaylar...,

Çalışma Grubu - 11 Eylül 2003

 

WTO 5. Bakanlar Konferansının ilk günü olan 10 Eylül’de, Cancun caddelerinde binlerce küçük çiftçi ve yoksul köylü gün boyunca devam eden  eylemler yaptılar. Köylü hareketini örgütleyen Via Campesina ve eylemlere katılan binlerce aktivist, Kore’li bir köylü hareketi liderinin kendi canına kıyması ile büyük bir yaşadılar. Lee Kyung isimli köylü hareketi lideri eylem sırasında herkesin gözleri önünde kocaman bir İsviçre bıçağını göğsüne sapladı. Lee Kyung Cancun Genel Hastanesinde ameliyat sırasında yaşamını kaybetti. 56 yaşında yaşama veda eden Kyung, Kore’de çok yoksul bir köylü ailesinden geliyordu. Yıllarca küçük ve yoksul köylüler için mücadele eden ve kendisi de yoksul olan Kyung daha sonra Kore İlerici Köylüler Federasyonunun başına geçti. Bu yıl Şubat ayında WTO’nun Cenevre’deki binası önünde bir çadır kurarak Tarım Komisyonu Başkanı Harbinson’ı tek başına protesto etmesiyle hatırlanan Kyung’ın elindeki dövizde “WTO çiftçileri katleder” yazılıydı. Ne tesadüftür ki, bıçağı göğsüne sapladığı sırada elinden bırakmadığı dövizde de aynı sözler yazılıydı.

 

Olay, yürüyüşte tansiyonun bir hayli yükseldiği sırada cereyan etti. Lee Kyung polise doğru dönerek kendini bıçaklayacağı işaretini verdi. Lee’nin örgütü KOPA, kendisini sessiz fakat çok duyarlı bir lider olarak tanımlıyor. Ölümünden sonra hastane önünde yapılan törende bütün yoksullar alkışlar arasında şu sözleri tekrarlıyordu : “Hepimiz Lee’yiz” Tıpkı, iki yıl önce Genova’daki küreselleşme karşıtı eylemler sırasında polis tarafından katledilen Carlo gibi, Lee’de enternasyonal muhalif hareketin sembolü olarak yüreklerimize taht kurdu.

Bu acı olay dışında dünkü eylemlerde her zaman olduğu gibi güvenlik güçleriyle aktivistler arasında sert çatışmalar yaşandı. Eylemciler bir gün önce yaptıkları deneme yürüyüşünde de karşı karşıya kaldıkları barikata vardıklarında hiç ummadıkları bir şeyle karşılaştılar: bu kez karşılarında henüz o sabah kurulmuş tamamen dikenli tellerden oluşan daha yüksek bir barikat vardı. Polis tarafından eylemcilerin üzerine fırlatılan taşlar aynen geri atışla sahiplerine iade edildi. Bu sırada polis eylemcilerin üzerine biber gazı boca etmeye başladı ve tansiyon iyice yükseldi. (Indymedia 11 September 2003, Korean Farmer and Advocate Takes his Own Life)