mai ve küreselleşme karşıtı çalışma grubu


Altın Madenciliğinde Dünyadan Güncel Haberler - 1

Hazırlayan: Jeoloji Mühendisi TAHİR ÖNGÜR

 

Kosta Rika’da Yasaklama:

Kosta Rika’nın yeni Cumhurbaşkanı Abel Pacheco 5 Haziran Dünya Çevre Günü demecinde açık maden işletmelerinin yasaklandığını duyurdu. Pacheco, Kosta Rica’nın çevre zenginliğini korumak ve turizm endüstrisini korumak için bu kararın alındığını bildirdi. Karar Kanada, Vankover’dan iki altın işletmecisi şirketin, Vanessa Ventures Ltd ve Wheaton River Minerals Ltd şirketlerinin girişimlerini suya düşürdü.

Başka Pacheco, geçen ayki yemin töreninde de, “Birbirimiz ve tüm uluslarla barış içinde olmanın ötesinde, doğayla barış içinde olacağız. Bizim gelecekteki gerçek petrol ve gerçek altınımız, suyumuz ve oksijenimiz olacak, akiferlerimiz ve ormanlarımız olacak” diyerek dikkatleri çekmişti.

 

Peru’da Şaşırtıcı Referandum:

2 Haziran Pazar günü Peru’nun kuzeyindeki Tambogrande vadisinde yerel belediye tarafından düzenlenen bir referandumda halkın %98,65’i bir Kanada firmasının kurmaya hazırlandığı bir altın işletmesine HAYIR dedi. Kıyı kuşağındaki çöllere karşı çok verimli bir tarım alanı olan bu bölgede yaşayanlar altın işletmesinin yıllık 105 milyon dolarlık bir gelir getiren tarım endüstrisine vereceği zarar ve olumsuzluklardan kaygılı idi. Madenden ötürü Tambograndelilerin yarısının evlerini terk etmek zorunda kalacağı öngörülüyor idi. Kanada’lı şirket Manhattan Minerals Corp. bu saha için bugüne değin 58 milyon dolar harcamış ve toplam yatırımı 315 milyon dolar olacaktı. Şirket bu yatırımını sürdürmek için çabalarını sürdüreceğini bildiriyor. Peru Başbakanı Roberto Danini de Tambogrande halkını yoksulluğa terk edemeyeceklerini ve maden işletme planının süreceğini açıkladı. Başkan Alejandro Toledo’nun Başbakanı Danino halkın yabancı eylemcilerce yanlış bilgilendirildiğini ve bu referandumun geçersiz olduğunu söyledi. Tambogrande’lilerin önderleri ise Peru yasalarına göre şu anda maden alanında yaşayan 2000 kişinin “kamu yararı” olduğu ispatlanmadıkça yerlerinden çıkarılamayacağını söylüyor.

 

Romanya’lı Köylüler de Direnişte:

Romanya’nın en eski yerleşme yerlerinden Rosia Montana halkı Kanada’lı altın işletmecisi Gabriel Resources’un, köyün yerinde açık ocaklı bir altın işletmesi açma ve bunun için halkın başka yere taşınması için yeni planlar hazırlamasına karşı tepkili ve buna karşı Alburnus Major adlı yeni bir yurttaş örgütü kurdu. Şirket, bir başka Kanada şirketine, bir planlama şirketine bir arazi kullanımı ve imar planı hazırlatarak köyün taşınmasına hazırlanıyor. Bu plan, 11 üyeli yerel planlama konseyinden de geçirilmiş. Ancak, halka danışılmadan köyün taşınması planlarının yapılmasına tepkili olan halk, yasalara göre halkoylamasıyla kabul edilmedikçe yeni bir arazi kullanımı planı yapılmasının olanaksız olduğunu anımsatıyor. Üstelik, köy eski bir Roma kenti kalıntılarının üzerinde kurulmuş. Maden işletilirse bu kültürel miras ta yok olacak. İÖ 200 yılında bile burada Romalıların yerleşimi olduğu ve iki yıl önce yapılan bir kazıda 20 altar ortaya çıkarıldığı belirtiliyor. Şirket bu işletmeden 1,1 milyar dolar kâr etmeyi umuyor.

 

Newmont’un Nevada’daki Bir İşletmesinde Siyanür Kaçağı:

Bergama-Ovacık altın işletmesi girişiminin yeni sahibi Newmopnt’un ABD, Nevada, Winnemucca’daki bir altın işletmesinde Mayıs ayının ortalarında vana arızasından kaynaklandığı açıklanan bir kaçak oldu ve 24.000 galon siyanürlü su çevreye yayıldı. Şirkete göre Humbolt Irmağı’na bir kirlilik ulaşmadı. Sızıntı BLM (Arazi Yönetimi Bürosu) yetkililerince hemen incelenmiş olmakla birlikte asıl sorumlu olan NDEP (Nevada Çevre Koruma İdaresi)’nin yerel örgütü sahaya bir hafta sonra gittiği için eleştiriliyor.

 

Siyanür Kamyonu Kaçırıldı:

Mayıs ayının ortalarında Meksika’da bir altın işletmesine 10 ton kadar sodyum siyanür götüren bir kamyon haydutlar tarafından kaçırıldı. Bu olay özellikle kuzeydeki ABD’de telaşa neden oldu. Sınırlardaki denetim arttırıldı. Kamyon birkaç gün sonra terkedilmiş ve içindeki siyanür varillerinin bir bölümü eksik olarak bulundu. Bu olay, özellikle ABD’nin Wisconsin eyaletinde siyanürle madenciliği yasaklatma savaşımı içinde olanlarca önemsendi ve yakından izleniyor.

 

Newmont’un Genel Kurulu Olaylı Geçti

Bergama-Ovacık altın işletmesinin yeni sahibi Newmont Mining Corporation’un 15 Mayıs’ta ABD Denver’de yapılan genel kurulu olaylı geçti.  5 kıtada çalışmaları olan dünyanın en büyük altın işletmecisinin Gfenel Kurulu’na pay sahibi olarak katılan bazı eylemciler Newmont’un dünyanın değişik yerlerinde doğaya ve yerli halka karşı suçlarını anlatarak halka neden Newmont’u finanse etmemeleri gerektiğini anlatmaya çalıştı. Genel Kurul salonu önünde de pankartlı göstericilerin gösterisi oldu. Newmont’un Denver’deki merkezinin önünde sokak tiyatroları gösteri yaptı; “yalnızca aptallar altın alır” yazılı şapkalar giyildi. Newmont özellikle Endonezya ve Peru’daki çalışmalarından ötürü eleştiri alıyor ve “Newmonster” (yeni hortlak) olarak anılıyor.

 

 

ABD’nin En Büyük Zehirli Kirletici Endüstrisi Madencilik:

Mayıs ayı ortasında EPA tarafından kamuoyuna açıklanan 2000 yılı envanter sonuçlarına göre ABD’nde tüm endüstri kuruluşlarının çevreye saldığı zehirli atıkların %47’si olan 3,34 milyar pound zehirli atığı maden işletmeleri atmış. Ern çok atığı olan 15 işletmeden 14’ü maden işletmesi. Bunların bütününe yakını sert kaya madenciliğinden, altın, gümüş ve bakır işletmelerinden geliyor. EPA’ya göre ABD’nin batısındaki ırmakların beslenme alanlarının %40’I madencilik tarafından kirletilmiş.

 

Tanzanya’da Tutuklamalar:

Tanzanya’da 1996’da, bir Kanada şirketi altın madeni işletmesine başlayabilsin diye yerli halktan 400.000 kişi bir gece evleri yıkılarak yerlerinden sürülürken 65 kişinin de galerilerde iken dozerlerle üzerlerine toprak yığılarak diri diri gömülüp öldürüldükleri geçtiğimiz yıl ortaya çıkarılmıştı. Hem de, polisin çektiği video görüntüleri ile. Şimdi, Tanzanya’lı ve Kanadalı eylemciler bir soruşturma açılması için çabalıyor. Mart ayından Bulyanhulu bölgesini ziyaret etmek isteyen sivil toplum örgütü temsilcilerini polis engellemişti. Projeyi Dünya Bankası destekliyor. Bu nedenle de, tepkiler DB’na yansıtılıyor.  Mayıs ayı içinde Tanzanya hükümeti, “Hukukçuların Çevre Eylem Ekibi” (LEAT) üyesi iki avukat, Rugameleza Nshala ve Tundu Lissu ile bir siyasetçiyi, Tanzanya İşçi Partisi Başkanı Augustine Mrema’yı Dünya Bankası’na yalan açıklamalar yaptıkları suçlamasıyla tutukladı. Tutuklananların serbest bırakılması isteği ile dünyanın her yerinde imza ve mektup kampanyaları düzenleniyor. Bunun için Dünya Bankası Grup Başkanı James Wolfensohn’a

·         suçlamalar kaldırılarak tutuklananların serbest bırakılması

·         Bulyanhulu madeninde işlenen insanlık suçlarının araştırılıp soruşturulması ve

·         Bu konuda ne yapmayı düşündüklerinin sorulmasını

kapsayan mektuplar gönderilmesi isteniyor. Bu amaçla, Başkan Wolfensohn’a aşağıdaki adresten e-mail de gönderilebiliyor :

http://www.actglobal.org/campaigns/Tanzanian_goldmine