mai ve küreselleşme karşıtı çalışma grubu

ing / Ana Sayfa / Çalışma Grubu / Uyum Yasaları / Ekonomi / Çalışma Yaşamı / Sektörler / Basın / Muhtelif / Linkler / İletişim / Arşiv

TAFTA-Transatlantic Free Trade Agreement/ NTM – New Transatlantic Marketplace /                                                  Atlantik Ötesi Serbest Ticaret Anlaşması.

SAYFANIN DÜZENLEME ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR.....

TAFTA  hakkında kısa bilgi:   ABD ve AB kurumları arasındaki ilk resmi görüşmeler 1994 yılında TAFTA adı ile başladı. Fakat Fransa’nın sert tepkisi sonrasında A. Komisyonu Atlantik’in iki yakasında devasa büyüklükte serbest bölgeler oluşturulma konusunda ısrarcı davranmaya çekindi. Bu gelişmeye rağmen , Yeni Atlantik Ötesi Pazar (New Transatlantic Marketplace – NTM) isimli anlaşma Aralık 1995’de Madrid’de toplanan AB-ABD zirvesinde onaylandı. Bu tarihten itibaren NTM’nin işinin çok önemli bölümü, gayrı resmi bir sermaye ittifakı olan TABD içersinde kotarıldı. Ancak, son zamanlarda AB Komisyoneri Sir Leon Brittan, NTM’nin istediği kadar hızlı çalışmadığından şikayet ediyor ve yeni, çok daha kapsamlı bir liberalizasyon anlaşmasının imzalanmasını istiyor. NTM kapsamında öngörülen atlantik ötesi önerilerin başında, 2010 yılına kadar tüm gümrük tarifelerinin sıfırlanması (kaldırılması) geliyor. Fakat A.Komisyonu, Tarife Dışı Engeller konusunun daha ciddi bir sorun olduğunu belirtiyor ve çoğunlukla “görünmeyen engeller” şeklinde işlev gören (!), yerelliklerdeki tüm sosyal norm ve düzenlemelerin değiştirilmesi gerektiğini savunuyor. Tarım sektörü, NTM’den muaf tutulurken, genetik değişikliğe uğratılmış gıda ürünleri dahil olmak üzere tüm gıda ürünleri anlaşma kapsamına dahil edildi. AB’ye yakın çevreler, Komisyonun hedeflediği NTM’de –ileriki aşamalarda- tıp hizmetlerinden, enerji, deniz ulaşımı, hukuk ve eğitim hizmetlerine kadar pek çok hizmet sektörünün de yer alacağını belirtiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bölgesel Anlaşmalar

  TAFTA (Tarans Atlantik Serbest Ticaret Anlaşması)

  TEP (Tarans Atlantik Ekonomik Ortaklık)

  TABD (Altantik Ötesi Sermaye Diyoloğu)

  FTAA (Amerikalararası Serbest Ticaret Anlaşması)

  KİEB (Karadeniz Ekonomik İşbirliği)

Küresel Oluşumlar

  WTO  (Dünya Ticaret Örgütü)

  IMF    (Uluslararası Para Fonu)

  WB     (Dünya Bankası)

  UN      (Birleşmiş Milletler)

  OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı)

  ICC     (Uluslararası Ticaret Odası)

  WEF   (Dünya Ekonomik Forumu)

  NATO  (Kuzey Atlantik)

Bölgesel Oluşumlar

  EU (Avrupa Birliği)

  NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması)

  APEC (Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği)

  ASEAN (Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği)

  Afrika Birliği

  COTONOU

  MERCOSUR

  Balkan İstikrar Paktı

  EUROMED

Küresel Anlaşmalar

  GATS (Hizmet Ticareti Genel Anlaşması)

  GATT (Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması)

  AoA (Tarım Anlaşması)

  TRIPS (Fikri Mülkiyet Patent ve Telif Hakları Anlaşması)

  TRIMS (Teknik Engeller  Anlaşması)