mai ve küreselleşme karşıtı çalışma grubu
 

Bir Afgan Kadının Konuşması

Berlin’de 50 bin kişinin katıldığı büyük yürüyüşte Afgan kadını Meryem N.’nin yaptığı konuşma.

 

ABD Baskani Bush sayisiz konusmasindan birinde söyle demisti: "Afgan halki yakinda cömertligimizi görecek. Biz onlara yiyecek paketleri atacagiz." Halkimin sesi Amerika´ya kadar ulasmadigi icin ben burada onlar adina ABD Baskani´na sesleniyorum.

Mr. President!
Biz Afganlar ne yazik ki sizin yiyecek paketlerinizi alamiyoruz,cünkü ucaklariniz bizi bir haftadir gece gündüz bombaliyorlar.


Mr. President!

Bombalariniz ve füzeleriniz sizin iddia ettiginiz gibi Taliban´in silah depolarini ve egitim kamplarini yoketmiyor, cünkü Taliban silahlarini coktan daglara depoladi, ve daglar onlarin her zaman en iyi egitim kamplari oldu. Ama siz bunu zaten bilirsiniz.

Mr. President!

Siz bizim sehirlerimizi bombalama hazirliklari yaparken Taliban da hazirlaniyordu. Silahlarini alip daglara cekildiler onlar. Sehirlerde, sizin günlerdir bombaladiginiz Kabil ve Kandahar´da, Celalabat´da yalnizca kacacak gücü ve imkani olmayanlar kaldi. Onlar, sizin bombaladiginiz kadinlar, cocuklar ve yasli insanlardir. Ama siz zaten bunu biliyorsunuz.

Mr. President!

Artik bütün dünya Taliban´in ve Bin Ladin´in kim olduklarini biliyor.
Onlar, efendilerinin buyruklarindan cikmis olan yaratiklarinizdir.
Onlari Pakistan hükümeti ve CIA yetistirdi, bizim ülkemize gönderildiler ve bizi alti yildir terörize ediyorlar.

Mr. President!
Neden biz - kadınlar ve cocuklar – CIA’in hatalari yüzünden cezalandiriliyoruz?

Mr. President!
Siz günlerdir teröristlerin New York ve Washington´da binlerce masum insana yaptiklarini bize yaptiginiz bilincinde misiniz? Bombardimani durdurun ki yardim örgütleri ülkemize gelebilsin,yoksa yüzbinlercemiz
acliktan ölecek.

Ve ABD´nin müttefiklerine sesleniyorum:

Amerikalilarin New York ve Washington kurbanlarinin acisini bu insanlikdisi bicimde bizden cikartmasina izin veren, göz yuman hükümetlere sesleniyorum. Herseye ragmen ABD ile sinirsiz dayanisma icinde olduklarini söyleyen tüm insanlar da, Afganistan´da binlerce masum insanin ölümünden sorumludur.

Baris seven herkese sesleniyorum:


Hükümetlerinize baski yapin, onlarin sizin adiniza Afgan kadinlar ve cocuklara karsi bu katliama katilmalarina izin vermeyin. "Bizden yana olmayan bize karsidir" slogani sizi korkutmamali. Bu santajdir; terörizme karsi sivillere bomba atilarak mücadele edilmez. Sivil itaatsizlige cesaret edin. Sizin askerlerinizin Amerikan megalomanisine kurban edilmesine izin vermeyin.Binlerce Afgan cocugun ve kadinin sesi siz olacaksiniz.

 

Onlarin sesini bütün dünyaya duyurun.