mai ve küreselleşme karşıtı çalışma grubu


İngiltere'de Devletleştirme

ERGİN YILDIZOĞLU - LONDRA
1990'larda büyük yatırımlar sonrası özel sektöre satılan hastane geri alındı.

 

The Guardian gazetesi kamu hizmeti veren bir özel sektör şirketinin batma noktasına geldiği için kurtarılmak zorunda kalınmasının ''hükümetin sağlık hizmetleri sektöründe planlandığı yeni özelleştirmeleri eleştirenleri güçlendireceğini'' vurguladı.

İngiltere'de, 1940'larda Atlee hükümeti döneminde ''refah devleti'' uygulamalarına geçilmesinden bu yana ilk kez bir devletleştirme gerçekleştirildi. Özel sektörden 27 milyon sterline satın alındığı salı günü açıklanan The Heart Hospital isimli hastane, dünyanın en modern ve lüks kardiak bakım kurumlarından biriydi. The Heart Hospital şimdi Londra Üniversitesi Ulusal Sağlık Kurumu Vakfı tarafından yönetilecek.

600 yatak kapasiteli The Heart Hospital, 1857'de kurulmuş, 1947'de özelleştirilmiş, 1989'da büyük yatırımlarla yenilendikten sonra 1990'larda özel sektöre satılmıştı.

Financial Times'a göre bu devletleştirme ''Hükümetin, kardiak hastaları bekleme listesini azaltmaya ilişkin seçimden önce koyduğu hedeflere ulaşma şansını büyük ölçüde arttırıyor.''

İşçi Partisi hükümeti geçen haftalarda ısrarla özel sektör sağlık hizmetlerinin verimliliğini övüyor, Başbakan Blair ateşli konuşmalarla, eleştirilere cevap vererek yeni özelleştirmelere kamuoyu oluşturmaya çalışıyordu. Bu yüzden The Heart Hostipal'ın devletleştirilmesi sürpriz oldu. Bir sağlık bakanlığı görevlisinin BBC'ye verdiği bilgilere göre satma önerisi hastaneyi işleten, daha doğrusu giderek artan mali sorunlardan dolayı işletemez hale gelen özel sektör kuruluşundan gelmiş. Sağlık Bakanlığı görevlisi ''Gündemde, mali zorluklar içinde olan diğer kuruluşlara yönelik başka kamulaştırmalar var mı'' sorusuna karşılık olarak ''Bu göz önüne almamız gereken bir durumdur. Bu olasılıkları yadsımıyoruz'' dedi.

Sağlık İşçileri Sendikası Unison'un sözcülerinden Geof Martin ise memnuniyetini dile getirmekle birlikte devletleştirmenin yapılış biçimini eleştirdi. Martin, ''Bu kurtarma operasyonu, hükümetin, bu tür hizmetlerin en iyi özel sektörce sunulabileceğine ilişkin yalanını da gözler önüne seriyor'' dedi.

The Guardian gazetesi de haberinde, ''Hükümet geçen aylarda özel sektör sağlık hizmetlerini övüyor ve çok tartışmalı bir yöntem olan 'özel sektör finansman inisiyatifinin' uzun dönemde en iyi çözüm olduğunu savunuyordu'' diye yazdı ve kamu hizmeti veren bir özel sektör şirketinin batma noktasına geldiği için kurtarılmak zorunda kalınmasının ''hükümetin sağlık hizmetleri sektöründe planlandığı yeni özelleştirmeleri eleştirenlerin savlarını güçlendireceğini'' vurguladı.

İngiltere'de özelleştirilen ulaşım sektöründe patlak veren hizmet krizi, ABD'de Kaliforniya'da özelleştirilmiş elektrik hizmetleri sektöründe patlak veren kriz öbür yandan neo-liberalizmin bu iki ana vatanından dikkatleri özelleştirme uygulamalarına çekmişti.

Kamu hizmetleri alanlarının özel sektörün elinden alınmasına ilişkin talepler giderek güçleniyordu.